Тенис
13. July 2017 - 9:14

На Вимблдон денеска полуфинални мечеви кај тенисерките

 
 
Oтвореното првенство на Велика Британија се ближи кон својот крај. Денес на програмата се двете полуфиналиња во женска конкуренција.
 
Двојките се:
почеток 14 часот: Гарбине Мугуруза Бланко (Шпанија) – Магдалена Рибарикова (Словачка);
Поечток 15:30 часот: Венус Вилијамс (САД) – Јохана Конта (Велика Британија).
 
Во машка конкуренција денес е слободен ден, а утре во полуфиналето ќе играат:
Сем Квери (САД) – Марин Чилиќ (Хрватска) и
 
Роџер Федерер (Швајцарија) – Томаш Бердих (Чешка).