Балкан
12. May 2016 - 8:39

Мустафа: Ќе го разгледаме форматот на разговори со Србија

Косовскиот премир Иса Мустафа најави разгледување на форматот на разговори со Србија и оти причина за тоа е ставот на Белград кон Приштина.

- Ќе го разгледаме уште еднаш форматот. За мене позначајно е да има поширока застапеност на сите одговорни институции на Република Косово и од Претседателот и од Парлементот, но и од граѓанското општество во овој процес. Ќе го разгледаме начинот како да го вклучиме многу повеќе Парлементот во дијалогот во Брисел, со цел потоа одлуките кои ги донесуваме да бидат прифатливи и за пратениците и за граѓаните, изјави Мустафа за Гласот на Америка.

Тој го обвини Белград дека не се држи до дадените ветувања на разговорите да не го попречува евроинтегративниот процес на Приштина.

- Ги блокираат сите процеси за кои дадоа ветување дека нема да го чинат тоа, бидејќи со првиот договор Србија вети дека нема да го попречува Косово, но ни Косово Србија во европскиот интегративен процес, изјави Мустафа.

При тоа, тој како најсвеж пример го споменува зачленувањето на неговата земја во европската фудбалска асоциација УЕФА, кога Србија сторила се да го спречи тоа, но не успеала.