Спорт плус
18. October 2020 - 19:49

Мото ГП: Алекс Ринс изненади во Арагон

Љубителите на мотоциклизмот следат одлична сезона во услови на пандемија и многу изненадувања откако денеска на патеката во шпанскиот Арагон беше промовиран осмиот победник во Мото Џи Пи шампионатот откако Алекс Ринс на Сузуки ги изненади фаворитите на чело со Марк Маркез кој го освои второто место и Жоан Мир кој стигна до третата позиција. 
Интересно е што  лидерот во генералниот пласман Фабио Квартараро не успеа да ја искористи пол позицијата  и на крајот поради проблеми со мотоциклот заврши на претпоследната позиција.  По оваа трка  нов лидер во генералниот пласман е Мир со 125 поени 10 повеќе од Квартараро односно 16 од Вињалес.