Свет
29. August 2017 - 10:07

Москва предупреди на „тенденција кон ескалација“ на ситуацијата во Северна Кореја

Русија денеска соопшти дека е сериозно загрижена поради ситуацијата во Северна Кореја, предупредувајќи на „тенденција кон ескалација“, откако Пјонгјанг лансираше ракета што прелета преку северниот дел на Јапонија и падна во Тихиот Океан, во близина на островот Хокаидо. 

- Гледаме тенденција што води кон ескалација, и исклучително сме загрижени поради севкупниот развој на ситуацијата, изјави рускиот заменик-министер за надворешна политика Сергеј Рјабков. 

Проценките на јужнокорејскиот Генерален штаб покажаа дека ракетата, што утрово ја лансираше Пјонгјанг, прелетала околу 2.700 километри и достигнала височина од околу 550 километри. 

Јапонската Влада соопшти дека ракетата прелетала над Јапонија и паднала во Тихиот Океан, на околу 1.180 километри источно од градот Еримом, на северниот јапонски остров Хокаидо.

Јапонската телевизија „Ен-Ејч-Кеј“ јави дека ракетата се распаднала на три делови.