Фудбал
29. March 2016 - 15:37

Милевски: Момците одиграа херојски

Репрезентацијата на Македонија до 21 година освои бод против фаворитот Франција играјќи нерешено 1:1 синоќа во Ле Ман во 6.коло од квалификациите за Европското првенство. Селекторот Благоја Милевски вели дека играчите потврдија дека можат да се носат со притисокот кој сам по себе се наметнува на ваков натпревар.

- Момците одиграа херојски натпревар, силно се бореа, веруваа во себе и на крајот успеавме да одиграме за честа на Македонија. Рековме дека доаѓаме во Ле Ман да се надигруваме и успеавме во тоа, игравме на победа против состав за кои многумина сметаат дека е најталентираниот во Европа. Честитки за нашите фудбалери, уште еднаш покажаа како се игра за националниот дрес. Во однос на играта, сето договорено пред натпреварот играчите го спроведоа во целост, беа на нивото на натпреварот, покажаа дека можат да се носат со притисокот што го носи ваков тип на натпревар, а за нас како стручен штаб тоа е многу важно. Благодарност за сите кои искрено не поддржуваа, се надевам дека сега и другите не гледаат поинаку, играчите заслужија почит, изјави за ФФМ македонскиот селектор.

Со освоениот бод Македонија ги задржа шансите за пласман на ЕП. По шест натпревари има 9 бодови, три помалку од Исланд и пет од Франција, но и натпревар помалку.