Тенис
16. November 2015 - 18:18

Мареј убедлив против Ферер

 
Втор натпреварувачки ден на завршниот Мастерс тениски турнир кој се одржува во Лондон
 
Во првиот меч на денешната програма, а во рамките од 1.коло во групата „Илие Настасе’’, Британецот, Енди Мареј воп два сета го доби Давид Ферер од Шпанија.
 
Миленик на домашната публика и 2-носител, Мареј ја оправда улогата на фаворит во дуелот со седмо рангираниот Ферер, па мечот го реши во своја полза за само час и 30 минути игра, добивајќи ги двата сета со идентични 6:4.
 
Во вториот меч од оваа група, вечерва во лондонската „О2’’ арена, ќе истрчаат еден спроти друг (4-носител) Станислас Вавринка од Швајцарија  и Шпанецот, Рафаел Надал (5).