Фудбал
15. јуни 2021 - 17:07

Македонските претставници во евро-куповите ги дознаа своите противници

Денеска нашите претставници во Европските купови ги дознаа своите противници во првата рунда од квалификациите. 
 
Македонскиот првак Шкендија во првата квалификациска рунда за Лига на шампионите ќе одигра двомеч со словенечкиот претсваник Мура и тоа првиот на домашен терен на 6 или 7 јули, а реваншот е седум дена подоцна (13 или 14 јули) во Словенија. 
 
Доколку мине понатаму, во втората рунда Шкендија не би играла како носител и би била во подредена улога за извлекувањето. Единствен начин македонски тим да заигра во Лигата на Европа е ако тетовчани минат една рунда во Лигата на шампионите, па доживеат елиминација во следната. Со евентуален пораз во двомечот уште во првото претколо на Лигата на шампионите, Шкендија би заиграла во квалификациите за Конференциската лига на УЕФА, а во ждрепката за второто коло би била носител.
 
Но новоформираната УЕФА Конференциска Лига, имаме тројца претставници. 
 
Освојувачот на Купот на Македонија, кратовски Силекс за противник ја доби екипата на Петроклуб од Молдавија. 
 
Тимот на Шкупши ќе игра против косовскиот претставник Лапи, додека дебитантот на европската сцена Струга ТЛ за противник ќе ја има екипата на Лиепаја од Летонија. 
 
Првите мечеви на програмата се на 8 јули, а реваншите на 15 јули. 
 
Во текот на утрешниот ден ќе следи и ждрепката за ривалите за 2 коло