Кошарка
19. August 2017 - 12:23

Македонските кадети го освоија 15.место на ЕП Б дивизија во Софија

Македонската кошаркарска репрезентација за играчи до 16 години го освои 15.то место на Европското првенство Б дивизија што се игра во Софија. Денеска во дуелот за пласман на 15.место Македонија ја победи Португалија со 56:50 (12:13; 21:8; 12:18; 11:11). Со ова нашата репрезентација ис е реваншираше на Португалија за поразот во групата.
Најефиаксен во нашиот состав беше Андреј јакимовски со 15 поени.
Македонската кадетска репрезентација со 3 победи (Косово, Лукесмбург и Португалија) и 5 порази (Грузија, Португалија, Велика Британија, БиХ и Исланд) го заврши настапот на ова ЕП.