Фудбал
25. August 2016 - 19:34

ЛШ: Познати групите за сезоната 2016/2017

Во Монако попледнево со извлекување беа одредени осумте групи од годинашнава сезона од Лигата на шампионите. Европскиот првак Реал Мадрид е во групата Ф заедно со Борусија Дортмунд, Спортинг и Легија.
Распоред на екипите во групите: 
А група: ПСЖ, Арсенал, Базел, Лудогорец.
Б група: Бенфика, Наполи, Динамо Киев, Бешикташ.
Ц група: Барселона, Манчестер Сити, Борусија Менхенгладбах, Селтик.
Д група: Баерн, Атлетико Мадрид, ПСВ, Ростов.
Е група: ЦСКА Москва, Баер Леверкузен, Тотенхем, Монако.
Ф група: Реал Мадрид, Борусија Дортмунд, Спортинг, Легија.
Г група: Лестер, Порто, Бриж, Копенхаген.
Х група: Јувентус, Севиља, Олимпик Лион, Динамо Загреб.
Натпреварите од првото коло се играат на 13 и 14.септември, додека последното коло од групите ќе се игра на 6 и 7.декември 2016 година. Финалето ќе се игра на 3.јуни 2017 година во Кардиф, Велс.