Спорт плус
27. July 2021 - 17:00

ЛОИ 2020: Австралија го изненади фаворитот за злато

Второто коло на ватерполо турнирот во Токио, ја донесе сензационалната победа на Австралија над Хрватска. Австралијците против кандидатот за златниот медал славеа победа 11:8.
 
Австралија ја надигра Хрватска и на крајот заслужено победи. Втората и четвртата четвртина го решија победникот. Австралија вториот период го доби со 2:0, а последниот со 4:2. Првата четвртина заврши нерешено 3:3, додека третата им припадна на Хрватите со 3.2.
 
Рилард Кембпел постигна три гола во победничкиот тим. Ист број на голови на спортивната страна постигна Маро Јоковиќ.
 
Победата на Австралија дополнително ги закомпликува работите во Б-групата. По две кола само Шпанија има два победи и четири бода, по победа и пораз имаат Хрватска, Србија, Црна Гора и Австралија, додека Казахстан е последен без освоен бод.