Фудбал
21. September 2017 - 12:00

Лацио повторно „муштерија“ на Наполитанците

Две реми и победи на Наполи, Јувентус, Милан, Торино, Аталанта и Сасуоло донесе петтото коло во италијанската Серија А.
 
Дербито на колото се одигра на „Олимпико“ во Рим, каде што Наполи славеше над Лацио 4:1. Домаќинот имаше предност по првиот дел со голот на Де Фрај, но во првото полувреме Лацио остана без двајцата централни дефанзивци, кои, поради повреди, предвреме го завршија мечот, по што во вториот дел следуваше блиц крик на Наполи. Во рок од пет минути Кулбали, Каљехон и Мертенс направија целосен пресврт, а Жоргињо од пенал во последната минута го постави конечниот резултат.
https://