Ракомет
10. October 2015 - 21:44

Квалификации за ЕП 2016: Македонија поразена од Хрватска

Женската македонска ракометна репрезентација го претрпе и вторито пораз во квалификациите за ЕП 2016. Вечерва во СРЦ Кале Хрватска славеше победа со  36:22  (15:11).

Гостинската репрезентација ја оправда улогата фаворит против подмладената селекција на Македонија (просек 20,5 години).

Хрватска поведе на стартот од натпреварот со 4:1, избраничките на селекторот Симе Симовски успеаја да се вратат резултатски до негатива од – 1 (6:5 и 7:6 за Хрватска). Во тие моменти најдобарата ракометарка на Хрватска (членка на Вардар) Андреа Пенезиќ постигна четири од петте гола на својата селекција. До крајот на првиот Хрватска имаше и водство од пет гола (14:9).

На почетокот на вториот дел по серијата грешки на македонските ракометарки (не реализиран седмерец за 15:17) противничките казнија со серија од пет голови за 22:14.

До крајот на натпреварот поискусната селекција на Хрватска само ја зголемуваше предноста.

Најефикасна на натпреварот беше Пенезиќ од Хрватска со 9 голови, додека кај Македонија Ристовска реализираше 8 голови.

Следните два дуела од квалификациите Македонија ги игра против Словенија.

Хрватска е прва во групата со 4 бодови, додека утре играат Словенија – Црна Гора.