Свет
17. November 2015 - 15:06

Куќа на муслиманско семејство нападната со „молотови коктели“ во Северна Ирска

Куќата на една жена, во областа Антрим, во Северна Ирска, беше ноќеска нападната со „молотови коктели“, оштетена и опожарена, затоа што нејзиниот сопруг е муслиман.

Во куќата живеат четири членови на едно семејство и тие останале неповредени во нападот, што локалната полиција го оквалификува како „криминал потикнат од верска омраза“.

Инцидентот се случил во 01,00 часот по полноќ, по локално време, во кварт што се означува како „мултикултурен“.

Полицијата отвори истрага за нападот и трага по напаѓачите.

Сведоци кои живеат во соседството на нападнатото семејство, изјавиле дека забележале како две лица, облечени во дуксери од кои не им се гледа лицето, забрзано заминуваат од квартот, по фрлените „молотови коктели“.

Сопственичката на куќата, Маргарет Ибрахим изјави денеска дека е уверена оти нападот врз нив е извршен само затоа што нејзиниот сопруг Амин Ибрахим е муслиман.

- Станува збор за одвратен напад и јас верувам дека големото мнозинство од соседите и од пошироката јавнст, мислат како мене, рекол шефот на полоцијата во Антрим Рајан Хендерсон.

Инцидентот во Северна Ирска доаѓа непосредно по терористичките напади на исламистичките милитанти во Париз, во петокот доцна вечерта.