Балкан
24. November 2018 - 21:06

Круемади: Рама е во последните мигови на неговиот политички деспотизам

Претседателката на третата по голема политичка партија во Албанија, опозициското Социјалистичко движење за интеграција, Моника Круемади порача дека премиерот Еди Рама е во „последните мигови на неговиот политички деспотизам“.

Изразувајќи им поддршка на жителите погодени од проектот за изградба на големата обиколница во Тирана, таа вели дека ниту еден политички трик не може да го запре бунтот на граѓаните кои не бараат ништо повеќе од нивното право загарантирано со Уставот.

– Еди Рама и неговите алатки се обидуваат да им го одземат на Албанците едно од малкуте преостанати права, правото на протест. Со закани, злоупотреба на полицијата, со вулгарен јазик со кој им се обраќа на жителите на населбата „Астир“, тој залудно се обидува да ги спречи граѓаните да го бараат своето право, смета Круемади.

Таа го обвинува Рама дека е потонат во криминал и го нарекува поттикнувач на уништувањето на Албанија.

- Потонат во криминал, поттикнувач на уништувањето на Албанија, секојдневно измислува битки и имагинарни херои, за да го одвлече вниманието од протестите кои се повеќе ги разнишуваат темелите на власта на криминалот и на олигарсите. Духот на народните протести е најголем страв за диктаторите и како таков тоа го плаши и Еди Рама, кој со месеци управува само со кризата на инкриминираните пратеници и неговите клиенти кои се богатат со парите на Албанците, посочува Круемади.

Според неа, Рама, кој, како што вели, е премиер на криза, исцрпен од последователни скандали, сега е во последните мигови на неговиот политички деспотизам.

- Секоја минута, секој час и секој ден на протести против неговата влада е една цигла помалку во темелите на неговата разрушена влада, порача Круемади, која е сопруга на актуелниот албански претседател Илир Мета.

Претходно и лидерот на најголемата опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша, откако обвини дека „криминалот ја убива Албанија“ ги повика албанските граѓани на протести низ целата територија на земјата.