Кошарка
25. јуни 2022 - 19:49

Кошаркарите ги започнаа подготовките за дуелите со Шпанија и Украина

Најдобрата кошаркарска селекција на Македонија од денеска започна со подготовките за квалификациските дуели за СП во 2023г. Селекторот Драган Бајиќ се пожали дека до сега не успеал да ги собере најдобрите.  
Македонија  на први и четврти јули треба да ги одигра натпреварите со Шпанија и Украина 14 кошаркари кои се јавија на прозивката во СЦ Борис Трајковски. 
Македонија се уште има шанси за пласман во следниот круг  и же се обиде да ги одигра што подобро следните две средби. 
- Повторно сме хендикепирани без неколку стандардни играчи. Се повторува приказната од моето доаѓање и се уште не можеме да се комплетираме и да ја покажеме вистинската сила- истакна Бајиќ кој ќе има драстично подмладен тим без Димитријевиќ, Вајли, Стајиќ и уште неколку искусни кошаркари. 
Македонија досега во квалификациите одигра 4 натпревари и доживеа исто толку порази.