Спорт плус
16. September 2015 - 9:05

Кој е најбогатиот светски клуб!

Фудбалскиот клуб Реал Мадрид повеќе не е најбогат клуб на светот, откако на најновата листа на списанието Forbes го претекна Далас Каубојс, кој се натпреварува во американски фудбал.

Вредноста на Далас Каубојс е проценета на дури 3,5 милијарди евра, па по подолго време Реал Мадрид е сменет од врвот на листата највредни.

Кралскиот клуб е проценет на 2,9 милијарди евра, додека третото и четвртото место го заземаат исто така американски екипи, Њу Инглад Патриотс од НФЛ лигата и безбол екипата Њујорк Јенкис, кои се проценети на 2,8 милијарди евра.

Актуелниот фудбалски шампион на Европа, Барселона е петта со 2,79 милијарди евра, а славниот англиски клуб Мачестер Јунајтед е шести со 2,74 милијарди евра.