Спорт плус
4. May 2017 - 18:08

Јакупи го обезбеди првиот медал за Македонија на европското карате првенство

 
 
 Македонскиот каратист Берат Јакупи го обезбеди првиот медал на Европското првенство што се одржува во турскиот град Кочаели.
 
Еден од нашите најдобри каратисти успеа да се пласира во финалето во категоријата до 84 килограми, со што Јакупи веќе го осигура најмалку сребрениот медал. 
 
Во борба за златото Јакуби ќе се сретне со домашниот турски репрезентативец Угур Акташ. 
 
На патот до финалето македонскиот каратист во првото коло го совлада Русинот Денис Денисенко со 2-1 на поени, во втората борба беше подобар од Белорусинот, Антон Исакау, а во четвртфиналето од босанскиот натпреварувач Мерис Муховиќ, додека во полуфиналната борба Јакупи го победи и Гркот, Георгиос Цанос.
 
Ова е прв голем успех за македонските каратисти на 52-то ЕП во Турција и тоа остварен на првиот натпреварувачки ден. За потсетување, експедицијата на Македонија брои 14 репрезентативци, а покрај Берат, очекуваме добри настапи и од Емил Павлов.