Кошарка
9. July 2015 - 15:37

Извлечени групите за Евролигата

- Во седиштето на Евролигата во Барселона, во четвртокот беа извлечени четири групи за новата сезона 2015/2016 во Евролигата. А група: Реал Мадрид, Фенербахче, Химки, Црвена ѕвезда, Баерн Минхен, Старзбур Б група: Олимпијакос, Анадолу Ефес, Лаборал Куча, Армани Милано, Цедевита, Лимож Ц група: Барселона, Панатинаикос, Локомотив Кубан, Жалгирис, Пинар Каршијака, Зјелона Гора Д група: ЦСКА Москва, Макаби, Уникаха, Бамберг, Дарушафака, Динамо Сасари Пласман во Топ 16 фазата ќе изборат по четири екипи од секоја група, додека преостанатите осум ќе ги продолжат натпреварите во Еврокупот./крај/мф/нц
 
Кошаркарите на мадридски Реал одбраната на титулата во Евролигата ќе ја започнат во А групата, каде за противници ќе ги имаат Фенербахче, Химки, Црвена ѕвезда, Баерн и Стразбур.
 
Во седиштето на Евролигата во Барселона, во четвртокот беа извлечени четири групи за новата сезона 2015/2016 во Евролигата.
 
А група: Реал Мадрид, Фенербахче, Химки, Црвена ѕвезда, Баерн Минхен, Старзбур
 
Б група: Олимпијакос, Анадолу Ефес, Лаборал Куча, Армани Милано, Цедевита, Лимож
 
Ц група: Барселона, Панатинаикос, Локомотив Кубан, Жалгирис, Пинар Каршијака, Зјелона Гора
 
Д група: ЦСКА Москва, Макаби, Уникаха, Бамберг, Дарушафака, Динамо Сасари
 
Пласман во Топ 16 фазата ќе изборат по четири екипи од секоја група, додека преостанатите осум ќе ги продолжат натпреварите во Еврокупот.