Фудбал
7. October 2021 - 12:23

Италија поразена од Шпанија

Леонардо Бонучи имаше шанса да биде капитен на Италија на „Сан Сиро“ во полуфиналето од Лигата на нации на УЕФА, но успеа да добие два жолти картони во првото полувреме и да ги остави „аѕурите“ со играч помалку, што на крајот резултираше со 1:2 пораз од Шпанија, за кои несомнено прв херој е Феран Торес со своите два гола.
 
Торес во 17. минута го донесе тимот на Луис Енрике до водство, пред Бонучи прво по половина час игра да добие жолт картон за расправање со судијата, за во 42. минута во еден невнимателен старт со лакт да го удри Серхио Бускетс и да му биде покажан патот до соблекувалната.