Фудбал
17. November 2015 - 23:59

Ибра ја одведе Шведска на ЕУРО 2016

Со двата гола на Златан Ибрахимовиќ репрезентацијата на Шведска остана не поразена на гостувањето во Копенгахен кај Данса со што Викинзите се пласираа на ЕП 2016 во Франција.
 

Данска и Шведска одиграа без победник 2:2, но Швеѓаните благодарение на победата од 2:1 во првиот меч се пласираа на ЕУРО 2016. 

 
Златан Ибрахимовиќ беше стрелец на двата гола за Шведска, првиот во 19-минута, а вториот во 76-минута, по што веќе беше јасно дека Викинзите ќе се пласираат на ЕП.
 
Данците сепак се изборија за нерешен ресултат со головите на Полсен и Вестергард.
 
Покрај Шведска, пласман на ЕП како последна селекција обезбеди и Украина која во Марибор со Словенија одигра 1:1, па со фкупни 3:1 Украина се пласира на ЕП.