Македонија
5. September 2017 - 8:56

Хојт Ји: Договорот меѓу Македонија и Бугарија е важен за целиот регион

Го поздравувам Договорот за пријателство, добрососедство и соработка со Република Македонија. Тој е важен за народите на Република Бугарија и на Република Македонија, но и за целиот регион, изјави заменик помошникот на државниот секретар на САД за Европа и Азија, Хојт Брајан Ји на средба со бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева.

Според соопштението на бугарското МНР, двајцата разговараа во Словенија во рамки на стратешкиот Форум во Блед.

- Едно од најголемите придобивки на тој договор е дека е изработен без странска помош, со што покажавме дека прашањата ги решаваме без посредници, истакна Захариева.

Ји изрази надеж дека „договорот ќе овозможи одлична атмосфера, во која Република Македонија ќе ги подобри односите и со другите соседи“.

Захариева и Ји разговараа и за актуелната политичка ситуација во регионот и иницијативите на Бугарија во надворешната политика.

Ново на Сител