Македонија
25. March 2020 - 13:21

Хекуран Дука: Се надеваме дека ќе слушаме само добри вести

Според официјалните податоци состојбата со корнавирусот во општина Дебар почнува да се стабилзира. Се надеваме дека ќе слушаме само добри вести, оцени градоначалникот на Дебар, Хекуран Дука кој раководи со општинскиот оперативен штаб.

Посочи дека вчера не е регисгитриран ниту еден случај, а денеска еден, со што вкупната бројка на заразени изнесува 41 (еден починат). Во Клиниката за инфективни болести хоспитализирани се 13 додека 27 се на домашно лекување. Во домашна излоација се 199 лица.

– Безбедносната сосотојба е многу добра, одлична. Во текот на ноќта не е регистриран ниту еден случај на прекршување на полицискиот час. Ги замолувам граѓаните строго да ги почитуваат сите мерки и препорак на надлежните,зашто само така ќе може да ја надминеме оваа ситуација, рече Дука.

Упати апел до сите граѓани кои имаат симптоми на коронавирус или грип да се јават на телефоните на нивните матични лекари кои ќе проценат дали треба да се направи тест за коронавирус.

-Уште еднаш ги замолувам граѓаните да ги подмируваат сметките за потрошена вода и подигнат смет бидејќи вработените на ЈКП„Стандард“ кои се во првата борбена линија во оваа состојба, зависат токму од наплатата,изјави Дука.

Исто така побара од граѓаните и сите субјекти да ги следат објавите на Фејсбук на Оператвниот штаб и на општината каде се објавуваат многу важни информации.