Балкан
25. July 2018 - 12:02

Грција денеска: На Халкидики плажите полни, на југот од земјата се борат со пожарите

Иако на југот на Грција беснеат пожари, Халкидики се опорави од неодамнешните поплави и таму сега има убаво и сончево време кое ќе продолжи и во наредниот период, јавуваат метеолозите.

Времето конечно ќе се стабилизира од недела, 29.јули кога се очекува сончево и убаво време. Мекасималните температури ќе се движат меѓу 27 и 28 степени, колку што се прогнозира, да речеме за Пефкохори.

Грчката национална метеолошка служба најавува дека на сила се уште е протокаловиот аларм за бура со грмежи, посебно во четврток, но од недела се очекува убаво време.

Сите кои тогаш планираат да патуваат во Грција не мора да размислуваат за лошото време.

 
 

Од друга страна, јужните делови од Грција не се безбедни зошто тамошните пожарникари и натаму се борат со катастрофалните пожари. Да потсетиме, вонредната состојба е прогласена во западниот и источниот дел од Атика. Надлежните истакнуваат дека 15 пожари избиле истовремено во 3 региони, а досега животот го загубија 79 лица, а многу се водат за исчезнати.

Метеоролозите објавија дека кон крајот на неделата, поточно во четврток, во Атина ќе падне дожд. Шансите за дожд се 30 отсто. Но тоа не е нужно добра вест за пожарникарите кои се борат со огнената стихија.

Според Си Ен Ен, може да дојде до кратки попладневни бури кои нема да производат многу дожд, туку би можеле само да ја отежат борбата со пожарите носејќи уште посилни ветрови и промена во нивното движење.