Loading Video...
Тенис
1. April 2020 - 18:29

Годинава нема светско тениско првенство – Вимблдом

 
 
 
За прв пат по Втората светска војна откажано е неофицијалното светско тениско првенств, како популарно се нарекува Гренд-слемот на Вимблдон
 
Ваквата одлука ја соопштија организаторите на турнирот нагласувајќи дека не постои можност турнирот да биде презакажа за друг термин годинава со оглед на тоа дека сезоната за играње на мечеви на трева трае само шест недели, а тоа е период во кој светот се уште ќе се соочува со пандемијата на Корона вирусот.