Тенис
10. July 2023 - 19:52

Ивановски си обезбеди место на главниот турнир во Романија

Калин Ивановски си обезбеди настап на главниот турнир од серијата Челинџер 100 што ќе се игра во романскиот град Јаши.
Нашиот најдобар тенисер до успехот дојде со победата над Романецот Дан Томеску со 2-0 во сетови. 
Претходно мораше да слави против Брендон Волкин од Австралија. 
И покрајо лошиот старт во првиот сет кога ги загуби првите два гема сепак Ивановски успеа да се консолидира и во продолќението да го добија сетот во Тај Брејк. 
Во вториот сет  Ивановски водеше со 3-2 по што следуваа брејк поени во серија за двата тенисери и се играше повторно тај брејк и тоа поен за поен до 9-=9 по што Ивановски освои два поени и го доби и тој сет. 
Ова ќе биде едед од најсилните турнири за Калин Ивановски во сениорска конкуренција. 
Негов прв противник во 1. коло ќе биде Романецот Николас Давид Јонел.