Ф1
7. April 2018 - 10:30

ГН Бахреин: Незгодна казна за Хамилтон

Светскиот првак Луис Хамилтон заработи казна од 5 позици од местото што ќе го избори во квалификациите за ГН на Бахреин која се вози в недела.

Казната е изречена поради промени во менувачот што не е дозволено на првите 6 трки.
Сепак тимот на Мерцедес беше свесно приморан на ваков чекор откако се појавија проблеми во Австралија каде Хамилтон го освои второто место зад Фетел. 
Денеска во 17.00 се квалификациите а трката е во истиот термин в недела.