Балкан
15. February 2018 - 13:50

„Газета експрес“: Постигнат договор за демаркација на границата меѓу Косово и Црна Гора

Премиерите на Косово и на Црна Гора, Рамуш Харадинај и Душко Марковиќ постигнаа договор околу демаркацијата на границата меѓу двете земји, тврди приштинскиот весник „Газета експрес“.

Повикувајќи се на извори од Кабинетот на Марковиќ, онлајн изданието на весникот наведува дека за време на средбите на црногорскиот премиер во Приштина со косовскиот државен врв, бил „изнајден заеднички јазик за прашањето на границата“.

Весникот екслузивно дознава дека Приштина и Подгорица се согласиле во наредните денови да започнат интензивна комуникација од која ќе произлезе решение.

- Двете високи делегации се согласија да имаат интензивна комуникација следните денови на сите нивоа и да видат каде се направени евентуални грешки. Потоа ќе биде отворен патот за ратификација на новиот договор по итна постапка. Се ќе биде завршено до крајот на месецов, наведува весникот.

Ратификацијата на договорот за обележување на косовско-црногрската граница е услов за добивање визна либерализација за Косово.

Постоечкиот Договор го ратификуваше црногорскиот Парлмент, но не и косовскиот, поради противење на дел од партиите, кои тврдат дека Косово со него губи дел од своја територија во полза на Црна Гора.

Црногорските високи функцонери, меѓу кои и Марковиќ, претходно изјавуваа дека за Подгорица демаркацијата на границата е завршена работа.