Македонија
2. јуни 2020 - 15:22

Филипче: Од 868 тестови 67 новозаразени

Се уште не е позната сликата за корона вирусот низ градовите во нашата земја, но позната е бројката на заболените на државно ниво, рече Филипче.

Во изминатото деноноќие од вкупно 868 тестови, 67 тестови се позитивни, деталната статистика по градови ќе биде објавена за неколку часа. 

Оздравени пациенти има 25 и еден починат.

На Инфективна клиника во Скопје има вкупно хоспитализирани 40 пациенти, нема пациент на механичка вентилација, а на кислородна поддршка има вкупно 16.

Во ГОБ „8 Септември“ се хоспитализирани 27 пациенти, од кои на респираторна машина се 6.

Хоспитализирани пациенти во Битола има 7, во Штип 14, во инфективните одделенија Охрид, Велес, Куманово и Прилеп вкупно 27 пациенти се позитивни на корона вирусот.

Во исчекување сме на деталната статистика по градови, која ќе биде објавена за неколку часови како што најави Филипче.