Фудбал
22. February 2016 - 22:51

ФА куп: Манчестер Јунајтед четвртфиналист

Екипата на Манчестер Јунајтед успеа да се пласира во четвртфиналето на ФА купот откако вечерва го совлада членот на Лига 1 Шрусбери со 3-0. Во следната рунда Манчестер Јунајтед ќе игра на домашен терен во Вест Хем.

Головите за „црвените ѓаволи“ ги постигнаа: Крис Смолинг (37.минута), Хуан Мата (45+2) и Џеси Лингард (61).
Од осминафиналните дуели остана да се одигра уште повторниот дуел меѓу Хал и Арсенал.
Во четвртфиналето покрај М.Јунајтед - Вест Хем ќе играат уште: Евертон - Челзи, Хал/Арсенал - Вотфорд и Ридинг - Кристал Палас.
Натпреварите ќе се играат на 12 и 13.март.