Ф1
14. May 2020 - 12:26

Ф-1: Саинц потпиша за Ферари

Сега е официјално: Карлос Саинз јуниор ќе го заземе местото на Себастијан Фетел во Ферари од 2021 година.
 
Откако во вторникот го објави разделбата од германскиот возач на крајот на годината, чиј договор нема да биде обновен, Ферари го потврди ангажманот од следната сезона на 25-годишниот Шпанец, син на двократниот шампион во светски рели и трикратен победник на Дакар, Карлос Саинз.
 
Идниот возач на Ферари го направи своето деби во Формула 1 во 2015 година со Торо Росо, каде остана три години пред да се трка со Рено (2018) и Мекларен (2019).
 
Во изминатата сезона тој го оствари својот прв и досега единствен подиум (трет на Интерлагос) додека во квалификациите никогаш не го надмина третиот ред.
 
„Среќен сум што имам можност да се тркам за Скудерија Ферари од 2021 година наваму и јас сум ентузијаст за мојата иднина со овој тим“.
 
Ова се првите зборови од Ферари што излегоа на пекторот за Карлос Саинз.
 
„Сепак, имам уште една важна година да минам со Мекларен и не можам да дочекам да се вратам на трките оваа сезона“, додаде Саинз.
 
Роден во Мадрид, во ’94 година, Шпанецот се натпреваруваше во 102 Гран при во текот на пет сезони во Формула 1, освојувајќи го шестото место во класификацијата на Возачите во 2019 година, година во која исто така се искачи за прв пат на подиум на  гран-прито на Бразил.