Ф1
29. September 2019 - 18:08

Ф-1: Кавгата во Ферари му донесе победа на Хамилтон

Пилотот на Мерцедес Луис Хамилтон ја запиша и 9. Победа оваа сезона во шампионатот во Формула 1 откако триумфираше на големата награда на Русија.

Британецот со овој триумф ја прекина серијата на Ферари од три победи иако Леклерк ја имаше пол позицијата со шанса да забележи нова победа.

Таков беше и стартот на трката откако Леклерк и Фетел ги запоседнаа првите две места но некаде кон средината Фетел одби да го пропушти Леклерк на првата позиција што го искористија пилотите на Мерцедес и ги освоија првите две места додека Леклерк беше трет.