Свет
26. October 2016 - 9:35

ЕУ ги повика сириските власти да го продолжат прекинот на огнот во Алепо

ЕУ ги повикаува сириските власти и нивните сојузници да ја продолжат „хуманитарната пауза“ во Алепо, посочија високиот претставник на Унијата за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и европскиот комесар за хуманитарна помош Христос Стилијанидис.

- Ги повикуваме сириските власти и нивните сојузници да продолжат со „хуманитарната пауза“ во Алепо и да дозволат пристап на здружениот организациски конвој, како што беше предвидено во октомврискиот план на ОН за пружање на помош, се вели во заедничката изјава на Могерини и Стилијанидис.

Како што јави ТАСС, тие уште додаваат и дека земјите треба да покажат трајна ангажираност со спроведувањето на хуманитарна операција за помош на сириското население и за обезбедување непречен пристап и достапност до теренот за хуманитарните конвои.

- Сите страни во конфликтот треба да прекинат со стрелбите во урбаните делови и реоните околу болниците на Алепо. Намерните напади кон обични граѓани, вклучително и хуманитарни и медицински работници, како и цивилни и медицински објекти се експлицитно кршење на меѓународното право и, сами по себе, можно е да претставуваат воени злосторства. Не постои воено решение за сириската граѓанска војна, нагласуваат Могерини и Стилијанидис.  

Ново на Сител