Свет
25. October 2021 - 14:18

ЕУ е многу загрижена за воениот удар во Судан

– Европската унија изрази голема загриженост за воениот удар во Судан и повика на мирен транзициски процес, јави дописничката на МИА од Брисел.

Според вестите кои пристигаат од Судан, воените сили го ставиле претседателот во домашен притвор и уапсиле неколку членови од владата.

Европската унија реагираше денеска преку портпаролката Набила Масрали задолжена за надворешна политика.

-Европската унија повикува итно да се воспостават повторно сите средства за комуникација за да може да се допре до најранливите, крвопролевањето и насилството мора да се избегнат по секоја цена, со оглед на тоа дека целиот регион се соочува со предизвици, заштитата на Судан е поитна од било кога, изјави Масрали.

Високиот претставник за надворешна политика, Жосеп Борел, ги повика сите инволвирани чинители и регионалните партнери да придонесат кон враќање на транзицискиот процес во оваа најсиромашна африканска земја.