Loading Video...
Ракомет
6. May 2021 - 18:12

ЕП 2022г: Македонија во група со светскиот првак Данска

Попладнево беа извлечени групите за ЕП во ракомет што во јануари наредната година ќе се одигра во Унгарија и Словчака.  Избраниците на селекторот Лазаров стартуваат против Словенија на 13-ти јануари. Следниот меч е со Црна Гора на 15.01 и последниот со светскиот првак Данска. 
Според  експертите најтешка е групата  Ц во која се наоѓаат Хрватска, Србија, Франција и Украина.
 
Група А: Словенија, Данска, МАКЕДОНИЈА, Црна Гора.
Група Б: Португалија, Унгарија, Исланд, Холандија.
Група Ц: Хрватска, Србија, Франција, Украина.
Група Д: Германија, Австрија, Белорусија, Полска.
Група Е: Шпанија, Шведска, Чешка, БиХ.
Група Ф: Норвешка, Русија, Словачка, Литванија.
 
Пласман во главната фаза на еврошампионатот ќе обезбедат најдобрите две селекции од секоја група.