Свет
21. February 2021 - 10:33

Една година од првиот „локдаун“ во Европа

Овој викенд се одбележува една година откако Италија беше прва во Европа што воведе блокада поради Ковид-19 – затворањето опфати одредени региони, како што се Ломбардија и Емилија-Ромања, и специфични сектори, како што се дел од училиштата, и драстичните мерки што го шокираа светот, пишува Гардијан.

Во тоа време, Италија имаше 152 регистрирани случаи и три смртни случаи од ковид, па се изгледаше како прекумерна реакција, се додава во текстот.

Сепак, како одминуваа деновите, мерките стануваа се порестриктивни – до 4 март, сите училишта во Италија беа затворени, а една недела подоцна, целата земја беше под блокада.

До 12 март починаа повеќе од 1.000 луѓе, а за само уште четири дена починаа уште 1.000 лица.

„Во тоа време имаше забави во повеќето земји, кога Италијанците беа заробени во своите домови, гледајќи сцени на телевизија како од филмови со апокалипса – медицински лица во специјални одела, болнички оддели полни боци со кислород и мртовечници преполни што војската се повикуваше за помош“, наведува Гардијан.