Свет
28. November 2015 - 14:58

Еден ранет при антитерористичка операција во Белгија

Најмалку едно лице е рането денеска за време на антитерористичка операција на специјалните сили на белгиската полиција во реонот на градот Монс, јави ТАСС.

Во полициската акција против осомничени исламски екстремисти, која се спроведува во неколку предградија на Монс, се вклучени неколку десетици полициајци.

Телевизијата РТЛ јави дека, според првичните сознанија, при акцијата е повредено најмалку едно лица, а друго е уапсено.  

Белгиската полиција распиша потерница по десет екстремисти, од кои најмалку двајца се осомничени за дирекна поврзаност со терористичките напади во Париз на 13 ноември.

По нападите во Париз белгиската полиција спроведе над 50 антитерористички операции на територијата на целата земја, при што беа уапси повеќе од 40 лица. Од нив шестмина се притворени, додека останатите беа ослободени по сослушувањето.