Фудбал
16. May 2021 - 10:50

Драма во Турција, Бешикташ шампион!

Вечерва заврши сезоната во фудбалскиот шампионат на Турција. Во дрматична завршница титулата ја оавоија фудбалерите не Бешикташ. За црно-белите од Истанбул ова е 16.титула во клупската историја.
 
Бешикташ во последното коло влезе со ист број на бодови и подобра гол разлика од Галатасарај.
 
Бешикташ славеа на гостувањето кај Гостепе со 2:1. За Гозтепе целуот натпревар го одигра Адис Јаховиќ.
 
Вода погоди за Бешикташ во 10.минута, израмни Озтурк 14 минути подоцна. На крајот титулата на Бешикташ им ја обезбеди Гезал со гол од пенал во 69.минута.