Тенис
7. January 2017 - 10:43

Доха: На стартот од годината дуел на најдобрите

Новак Ѓоковиќ и Енди Мари ќе играат во финалето на турнирот во Доха. Ѓоковиќ против Фернандо Вердаско спаси пет меч топки и успеа да слави во три сета, додека Мари без проблеми го елиминира Томаш Бердих во полуфиналето.
Ѓоковиќ, покажа карактер во дуелот со Вердаско, го загуби првиот сет иако водеше 4:2, а потоа во тај брејкот на вториот спаси пет меч топки (четири во низа), а во третиот сет мечот го реши со брејкот во петтиот гем.
 
Српскиот тенисер, кој ја брани титулата во Доха и која носи 250 поени, славеше со 4:6, 7:6, 6:3.
 
Енди Мари, првиот носител на турнирот против Бердих ја забележа осмата победа во низа. Британецот победи во два сета 6:3, 6:4.
 
Финалето ќе се одигра в недела од 16 часот, по средноевропско време. Мечот во Доха ќе биде 26-от помеѓу овие двајца тенисери, Ѓоковиќ води со 24:11.