Loading Video...
Кошарка
30. October 2019 - 12:31

Дејвис и Леброн го растурија Мемфис

Ентони Дејвис и Леброн Џејмс постигнаа повеќе од половина поени за ЛА Лејкерс во победата над Мемфис со 120-91. 
 
Новиот играч на „Езерџиите“ Ентони Дејвис средбата ја заврши со дал-дабл улчинок, односно пократ 40-те поени имаше и 20 скокови. Леброн пак броеше со 23 поени, а притоа оствари и 8 асистенции. 
 
На Никлола Јокиќ му недостасуваше само една асистенција да оствари нов трип-дабл. Српскиот кошаркар имаше по 10 поени и скокови, но и 9 асистенции во поразот на Денвер од Далас со 109-106. Лика Дончиќ за победничката екипа постигна 10 поени.
 
Во последниот меч од синоќешната програма Мајами славеше триумф пред своите симпатизери против Атланта со 112-97.