Македонија
10. April 2020 - 12:48

Четворица пациенти од Штип и Кочани се лекуваат на штипското Инфективно одделение

Четворица пациенти позитивни на Ковид-19 се лекуваат на штипското Инфективно одделение, по двајца од Штип и Кочани, а од завчера на Клиниката за инфективни облести во Скопје е хоспитализиран еден пациент од Штип.

Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев вели дека имаат најава дека на Инфективното одделение треба да  пристигне и четиричлено семејство од Кочани, за што дополнително ќе информира. Семејството не е поврзано со кластерот на 40-годишниот фризер од Кочани, кој во понеделникот почина на кочанската Клиника за инфективни болести.

Почнато е и тестирањето на 14 медицински лица од штипското Инфективно одделение, кои од минатата недела се ставени во домашен карантин, пристигнати се резултати за две лица, но надлежните велат дека информациите ги објавува Министерот за здравство на прес-конференција.

Во домашен акарнтин се двајца лекари инфектолози, осум медицински сестри и четворица болничари, кои имаа контакт со 80-годишната жена од Штип, која во вторникот почина на Клиниката за инфективни болсети. МИА и претходно информираше дека 80 годишната жена беше примена на ова одделение со два негативни тестови и дијагноза бронхопневмонија, а по влошувањето на состојбата третиот тест се покажа позитивен.