Свет
17. July 2019 - 21:32

Британија испраќа нов брод во Персискиот Залив

Поради тензиите со Иран, Велика Британија до крајот на годинава ќе испрати брод на Кралската морнарица ХМС Кент во Персискиот Залив за да ги заштити своите интереси и обезбеди слободна пловидба, соопшти денеска Министерството за  одбрана.

Министерството претходно наведе дека мисијата е рутинска, и оти распоредувањето на фрегатата било планирано одамна, но денеска објасни дека податоците биле помешани со оние кои се однесуваат на брод за поддршка Вејв најт.

– Жал ни е што информацијата во врска со одамна планираното распоредување на бродот Вејв најт е помешана со испраќањето на бродот ХМС Кент во Персискиот Залив. Остануваме фокусирани на намалување на тензиите во регионот и соодветно ќе реагираме за да ги зачуваме британските интереси и да обезбедиме слободна пловидба, стои во соопштението.

Техеран претходно најави дека ќе одговори на чекорот на Британија, која заплени ирански танкер во Гибралтар.