Кошарка
31. August 2019 - 18:19

Бошњаков: Николовски игра во солидна форма

На повидок  добра сезона на македонски кошаркар во странство . Позитивни зборови упати српскиот тренер Владимир Бошњак, во моментов селектор на екипата на Руанда, со пофални зборови од Грузија за 26-годишниот Александар Николовски. 

- Тој е одличен играч што ги покрива позициите 2/3, во некој ситуации може да одигра и на позиција 4. Физички добро спремен, работи на својата форма и игра. Одличен шутер за 3 поена, со што тоа го покажа и овде, на 4 одиграни натпревари има постигнато 83 поена, од кои што 52 зад линијата 6.25 Добро ротира и знае да истрча контра. Со оглед на тоа што поседува 2 пасоши МКД како прв и СРБ како 2 пасош, би бил одлично засилување и за некоја од екипите од регионот. 

Претходно како младинец има играно во КК Работнички КК МЗТ  и во екипата КК АВ Охрид која што беше дел од АБА 2 регионалното натпреварување.