Кошарка
30. November 2022 - 10:18

Бен Симонс ќе го пропушти натпреварот против Вашингтон поради болки во коленото

Кошаркарот на Бруклин нетс, Бен Симонс повторно е надвор од терените и нема да игра на утрешниот натпревар против Вашингтон поради болки во левото колено.

Симонс ќе го пропушти седмиот натпревар оваа сезона поради проблеми со коленото. Во понеделникот играчот беше принуден да го напушти теренот пред време за време на мечот со Орландо меџик (109:102).

Тренерот на Нетс, Жак Вон, рече дека Симонс ќе се оценува секојдневно и се надева дека 26-годишниот фудбалер нема да мора да пропушта премногу време.

Вон не мисли дека проблемите со коленото на Симонс се поврзани со неговата летна операција на грбот.