Живот
6. October 2017 - 12:13

Бебето мртво и го извадиле од стомакот: Набрзо следуваше чудо што ги шокираше и лекарите и целиот свет

Бекс и нејзиниот маж Мартин биле неверојатно возбудени кога слушнале дека ќе добијат ќеркичка. Во текот на бременоста се изгледало во ред, меѓутоа во петтиот месец доаѓа болниот момент.

Во текот на прегледот, докторот забележал дека бебето има проблем со срцето. Морало да направат царски рез зошто нејзиното срце престанало да чука. Бебето мртво е извадено од стомак.

Мајката почнала да вреска, очајна поради се што се случува. Неутешната м,ајка не можела да престане да плаче. Меѓутоа 8 минути подоцна се случило вистинско чудо!.

Лекарите се труделе да направат се што можат и им успеало.

Успеале да го реанимираат бебето, а потоа го префрлиле на интензивна нега. Ниту лекарите не можеле да веруваат дека им успеало. Се изгледало како сцена од научно-фантастичен филм.

Девојчето добило име Вилои, а родителите од час во час, од ден во ден, се надевале дека ќе зајакне.

„Таа не плачеше со недели зошто имала толку цевчиња во грлото што не знаела како да плаче, им рекла мајката и додала:

„Тие денови посакавме да ја чуеме како плаче“.

По некое време поминато во инкубатор, телесната температурата на бебето му се стабилизирала па не дошло до оштетување на мозокот.

По година дена, со малечката Вилоу се било во ред.

„Таа се опоравува неверојатно брзо! Ни рекоа дека можеби ќе има пречки во развојот, но засега се и оди добро. Сега е едно здраво и среќно бебе, рече таткото.

(Kurir.rs)