Loading Video...
Тенис
11. January 2020 - 17:11

Американките Вилијамс и Пегула во финалето на турнирот во Оукленд

Американките Серена Вилијамс и Џесика Пегула ќе играат во финалето на ЊТА турнирот во Оукленд, Нов Зеланд. 
 
Топ фаворитката Серена експресно за 45 минути го доби полуфиналниот меч против Аманда Анисимова на која и препушти по само еден гем во двата сета. 
 
Големо изненадување приреди нејзината сонародничка Пегула која во полуфиналето ја елиминира 5-тата носителка Каролине Возњацки од Данска, совладувајќи ја во два сета со 3-6, 6-4 и 6-0.