Фудбал
2. August 2021 - 10:22

Американците го освоија „Голд Купот“

 
 
Соединетите Американски Држави го освоија „Голд Купот“ со победата над Мексико со 1-0.
 
Во финалниот меч што се играше на „Алејант Стадиум“ во Парадајс, а го следеа над 60.000 гледач, победникот беше решен дури во продолжението. 
 
Единствениот гол за Американците вреден злато во дуелот против Мексико го постигна Робинсон во 117. Минута. 
 
Инаку овие две селекции и пред неполни два месеци играа финале и тоа во првото издание на Лигата на нации, а ви во него Американците по продолженија ги добија Мексиканците