Loading Video...
Фудбал
13. February 2021 - 16:21

Академија Пандев – Работнички 0-1 на стартот од продолжението на сезоната во ПМФЛ

Со натпреварот Академија Пандев – Работнички конечно продолжува сезоната во Првата македонска фудбалска лига.
 
По без малку два месеци пауза, денеска се одигра првиот меч во ПМФЛ и тоа дуелот меѓу Академија Пандев и Работнички што е во рамките од 19-тото коло. 
 
Средбата што се играше во Струмица на теренот на  спортскиот комплекс „Горан Пандев“ што беше прекриен со снег, сигурно дека им ја отежна работата на фудбалерите, па на крајот мечот го речи само еден потег. 
 
Во 79-тата минута, грешка на домашниот голман Јовановски, успеа да ја казни Стојковски и да ми донесе победа на Работнички со минимални 1:0 
 
 
ФУДБАЛ ПРВА ЛИГА – 19.коло
Сабота
АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ – РАБОТНИЧКИ 0 – 1 
Недела (од 14 часот)
СИЛЕКС -  ШКЕНДИЈА
БОРЕЦ -  ШКУПИ
СТРУГА ТЛ -  МАКЕДОНИЈА Ѓ.П 
РЕНОВА -  БЕЛАСИЦА
ВАРДАР -  ПЕЛИСТЕР
 
ТАБЕЛА
1 ШКЕНДИЈА 39 бодови 
2 ШКУПИ 33
3 МАКЕДОНИЈА Ѓ.П 33
4 СТРУГА Т.Л. 28
5 РАБОТНИЧКИ 27
6 БОРЕЦ 25
7 ВАРДАР 25
8 СИЛЕКС 22
9 РЕНОВА 19
10 ПЕЛИСТЕР 18
11 АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ 17
12 БЕЛАСИЦА 9