Македонија
5. May 2021 - 16:12

323 нови случаи на КОВИД-19, починати се 24 лица

Во последните 24 часа се направени 2.928 тестирања, а регистрирани се 323 нови случаи на КОВИД-19 во:

Скопје – 96, Куманово – 35, Прилеп – 20, Струмица – 17, Битола – 16, Кочани – 13, Велес – 12, Тетово и Гостивар – по 11, Охрид и Кичево – по 10, Кавадарци и Неготино – по 8, Штип и Радовиш – по 7, Ресен – 6, Свети Николе и Виница – по 5, Делчево – 4, Струга, Берово и Крушево – по 3, Крива Паланка, Пробиштип, Демир Хисар и Кратово – по 2, Гевгелија, Валандово, Богданци, Пехчево и Македонска Каменица - по 1.

Регистрирани се 714 оздравени пациенти од:

Скопје – 295, Струмица – 91, Прилеп – 73, Битола – 49, Куманово - 32, Штип – 30, Тетово – 24, Велес – 23, Радовиш – 13, Гевгелија и Валандово – по 11, Кавадарци – 8, Гостивар, Виница и Дебар - по 7, Кочани – 5, Охрид, Струга, Берово и Богданци – по 4, Неготино и Свети Николе – по 3, Делчево и Крива Паланка – по 2, Пробиштип и Демир Капија – по 1.

Пријавени се вкупно 24 починати лица: 8 од Скопје (32г,53г,68г,71г,73г,83г,87г и 87г), 4 починати лица од Битола (72г,73г,81г и 82г), по 2 од Струмица (71г и 71г), Прилеп (72г и 80г) и Куманово (62г и72г), и по 1 починато лице од Штип (87г),Тетово (75г), Гостивар (64г), Кочани (64г), Охрид (72г) и Струга (71г). Од пријавените, 21 се починати во болнички, а 3 во домашни услови.

Направени се 2.928 тестови преку: ИЈЗ-433, ЦЈЗ Скопје-63, ЦЈЗ Битола-62, ЦЈЗ Прилеп-23, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–13, ГОБ 8-ми Септември-9, Институт за микробиологија–0, МАНУ-147, Жан Митрев (Филип Втори)-176, Авицена-253, Биотек-258, Систина-243, лабораторија Лаор-273, Синлаб-59, Ремедика-50, Плодност–47, Генеа–25, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 792.

Досега во земјата се направени вкупно 729.337 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 153.137, бројката на оздравени пациенти е 135.367, на починати е 5.016, а бројот на активни случаи изнесува 12.754.

Спорeд епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 67612, активни 5916

Куманово 8607, активни 969

Прилеп 8210, активни 530

Тетово 7136, активни 507

Битола 6186, активни 792

Велес 5423, активни 447

Гостивар 5135, активни 330

Кавадарци 5129, активни 313

Охрид 4932, активни 449

Штип 4910, активни 288

Струмица 4038, активни 243

Струга 2949, активни 153

Кочани 2741, активни 176

Кичево 2488, активни 256

Гевгелија 2179, активни 196

Неготино 2167, активни 174

Свети Николе 1499, активни 103

Ресен 1216, активни 193

Крива Паланка 1210, активни 48

Радовиш 1098, активни 85

Берово 1018, активни 30

Делчево 956, активни 78

Дебар 931, активни 25

Виница 830, активни 115

Пробиштип 775, активни 21

Валандово 661, активни 20

Богданци 492, активни 52

Крушево 484, активни 98

Демир Капија 394, активни 19

Демир Хисар 390, активни 68

Македонски Брод 355, активни 17

Кратово 356, активни 7

Пехчево 264, активни 17

Македонска Каменица 234, активни 14

Дојран 132, активни 5