Спорт плус
16. February 2018 - 12:14

ЗОИ: Злато за Италијанката Мојоли во сноуборд

Италијанската натпреварувачка Микела Мојоли освои златен медал во сноуборд крос на ЗОИ во Пјонгчанг. Мојоли на половина од патеката ја претекна славната американка Линдзи Џејкобелис а потоа и останатите сопернички и прва мина низ целта. 

Сребрениот медал и припадна на Французинката Мобило додека бранителката на трофејот Ема Самкова од Чешка го освои бронзениот медал.