Спорт плус
23. February 2018 - 16:31

ЗОИ: Второ злато за Нуис, а 15-то за Холандија во брзо лизгање

Кјелд Нуис од Холандија е новиот олимписки шампион на 1.000,метри брзо лизгање. За 28-годишниот Холанѓанец ова е второ злато на олимпијадата, откако првото го освои во трката на 1.500,метри. 
 
Воедно за Холандија во брзо лизгање ова беше дури 15-тиот златен медал од вкупно 18-те колку што имаат натпреварувачите од оваа земја на Олимпијадата во Пјонгчанг. 
 
Со само 4.стротинки послабо време, до среброто стигна Норвежанецот, Лоретзен, додека домашниот, јужнокорејски натпреварувач Тае-Јун Ким ја освои бронзата.